Zamów silniki DC na https://ultrarobotics.pl/silniki-elektryczne/silniki-dc-pradu-stalego/.
Masa maszyn, które użytkujemy na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, żeby działać wykorzystuje silniki prądu stałego. Ogromne lub małe, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te silniki zmieniły nasz tryb pracy oraz życia, tymczasem przeciętny człowiek zwykle nie ma świadomości tego, jak pracują te urządzenia, ani z jakich elementów składają się.
Kto opracował i z czego składa się silnik elektryczny prądu stałego?
Zadaniem silników elektrycznych prądu stałego jest konwersja energii elektrycznej na energię mechaniczną. Ich nazwa wskazuje, że zasila je prąd, w którym kierunek oraz zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju istnieją od prawie dwóch wieków i są wspólnym zasługą wielu osób. Do ich konstrukcji, następujących usprawnień i w efekcie ich dopuszczenia do powszechnego wykorzystania w rozmaitego typu mechanizmach, przyczyniły się wynalazki oraz eksperymenty najlepszych naukowców połowy XIX wieku, takich jak między innymi Thomas Davenport, Gaston Planté czy Michael Faraday. Silniki na prąd stały składają się ze nieruchomego statora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi tworzy się pole magnetyczne, komutatora, rotora oraz szczotek. Obecnie powszechnie wykorzystywane są też bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które przede wszystkim w związku z brakiem tego często ulegającego awarii elementu, są uważane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są po prostu lubiane za swoją niezawodność oraz bezgłośną pracę.
Silniki prądu stałego znajdują się w wielu popularnych urządzeniach
Stwierdzenie, że silniki prądu stałego są stosowane zasadniczo wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli w domu posiadasz czytnik DVD bądź korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich napędach z pewnością wykorzystano silnik bezszczotkowy. Silniki elektryczneDC są podzespołem sterowanych na odległość samochodów oraz pociągów, czyli zabawek, które lubiliśmy w dzieciństwie i które pewnie podarujemy też naszym pociechom. Silniki tego typu wprawiają w ruch duże i mniejsze pompy hydrauliczne potrzebne w wielu gałęziach przemysłu, m.in. wydobywczej, produkcyjnej czy budowlanej. W przyszłości, dzięki silnikom prądu stałego samochody elektryczne staną się powszedniością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby popularne segwaye, hulajnogi i rowery elektryczne. Silniki DC wykorzystują też hobbyści do realizacji autorskich zautomatyzowanych prototypów z obszaru robotyki oraz mechaniki.
O ile silniki prądu stałego o małej mocy bez trudu można kupić w sklepach dla hobbystów i z częściami elektronicznymi, to te do przemysłowego wykorzystania osiągalne są na zamówienie tylko u dystrybutorów, oferujących wysokie jakościowo rozwiązania od renomowanych światowych producentów.
Adres:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]