W celu efektywnego użytkowania falownika, musimy kupić odpowiednią wersję. Mimo, że czytelnikom mniej obytym w tym temacie może to wydać się trudnym zadaniem, jeśli weźmiemy pod uwagę kilka porad, nie powinno być powodem większych trudności. Na które cechy więc powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?
Przeznaczenie falowników
Najistotniejszy jest dobór falownika właściwego dla danego urządzenia. W przypadku niewielkich napędów, sprawdzą się nawet falowniki o małej mocy, jednak do zasilania urządzeń takich jak instalacje fabryczne lepiej wybierać bardziej wydajne przemienniki.
Jak mają być zasilane falowniki?
Wskazówki dotyczące, jakiego zasilania wymaga dany napęd znajdują się na zamontowanej na nim tabliczce znamionowej. Część z nich działa tylko w trybie trójfazowym, w przypadku innych zaś jesteśmy w stanie użyć różnych rodzajów falowników.
Wybieraj jedynie dobre falowniki
Jakość falowników wpływa nie tylko na efektywność zasilanej za ich pomocą instalacji, ale także życie i zdrowie pracujących przy niej użytkowników. Dlatego przy ich kupnie należy dowiedzieć się, jaką renomą cieszą się falowniki konkretnej firmy – często świadczy ona wszak o ich wydajności.
Nie tylko falowniki
Praca falowników będzie jeszcze wydajniejsza, kiedy wyposażymy je w odpowiednie dodatki. Duże znaczenie mają enkodery, z którymi jesteśmy w stanie dokładnie ustawić prędkość obrotową osi. Powinniśmy też zainwestować w panele, dzięki którym bezproblemowo kontroluje się falowniki.