Współczesne obrączki ślubne – tradycja i nowoczesność

Chcesz nabyć obrączki ślubne Kraków? Powinieneś odwiedzić ten adres

Dla większości dzień ślubu jest niezmiernie poruszającym dniem życia. Obrzęd ten jednoczy nowożeńców do końca życia, a oznaką ich oddania, miłości i wierności są obrączki ślubne, które wsuwają sobie na palce.

Mężczyźni nie zawsze nosili obrączki

Początkowo nie nie istniał podział na obrączki i pierścienie zaręczynowe, skutkiem tego mają one wspólną historię, która sięga kilkuset stuleci przed naszą erą. Obrączki zostały przyjęte do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., w rezultacie czego obdarowanie żony pierścieniem stało się cząstką ceremonii ślubu. Mało osób wie jednak, iż mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki kilkaset lat później. I chociaż uprzednio bywały sytuacje, iż wsuwali pierścienie na palec obrączkowy gdy wybywali na wojenne wyprawy, jednakże zwyczaj ten upowszechnił się dopiero w XX w., a dokładniej w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, iż w domu wyczekuje na niego małżonka, za którą ma walczyć i której powinien być wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki na palcu serdecznym prawej dłoni, aczkolwiek w wielu krajach, jak np. na Słowacji, w Egipcie, we Francji albo w Szwecji, zakłada się je na lewą dłoń, którędy wedle niegdysiejszych zabobonów biegnie “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, narzeczeni mierzą i wybierają obrączki ślubne wspólnie, jednak obyczaj podpowiada, iż przyszła żona nie powinna dokładać się do zakupu, bo jest to zobowiązanie mężczyzny.

Współczesne obrączki ślubne

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne wyróżniają się subtelniejszym wzornictwem. Przez wiele wieków sporządzano je z rozmaitych surowców, mniej lub bardziej trwałych. Dopiero później wykorzystano do tego metale (jak żelazo lub stal) reprezentujące potęgę uczucia. W dzisiejszych czasach do ich wykonania wykorzystuje się przede wszystkim platynę i złoto, które są symbolem zaufania do partnera. Naturalnie, są one też częstokroć ozdabiane kamieniami szlachetnymi, jednak wciąż najczęściej kupowane są gładkie, ponadczasowe złote pierścienie oraz delikatne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch gatunków złota (przykładowo tradycyjnego z białym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w wytwarzaniu obrączek ślubnych, świadczą także nierzadko usługę grawerowania artystycznego. Mamy więc opcję personalizacji obrączki grawerując do nich imię małżonka, datę ślubu czy też istotny dla nowożeńców cytat.

Adres:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]