Ekonomia, prawo, informatyka – najbardziej oblegane kierunki studiów

Wybór odpowiedniego kierunku studiów to decyzja, przed którą rok w rok staje tysiące maturzystów. Nieraz wybór ten określa rozwój przyszłej kariery. We wrześniu znów rozpoczęły się tury rejestracji na studia. Sprawdziliśmy więc, które kierunki przyciągają największą ilość chętnych.

Najbardziej oblegane kierunki studiów

W top 10 najpopularniejszych kierunków studiów jak co roku na podium znajduje się informatyka. Zainteresowani naukami ścisłymi nierzadko decydują się też na dziedziny pochodne, które mają bardzo duży potencjał przyszłościowy. Są to oczywiście robotyka oraz automatyka, które nie są wszak kierunkami nowymi, jednak dopiero wraz z rozkwitem technologicznym przestały być uważane, za studia dla pasjonatów. W przypadku studiów pierwszego stopnia, maturzyści starają się najczęściej o indeks na kierunkach zarządzanie oraz psychologia. Kolejno w zestawieniach pojawiają się kierunki ekonomiczne (przykładowo finanse i rachunkowość), prawo i administracja, budownictwo czy wszelkie filologie (głównie angielska).

Najwięcej chętnych na jedno miejsce przypada na kierunkach z dziedziny orientalistyki (sinologia i japonistyka), a także matematyki. Najtrudniej dostać się również na studia związane z marketingiem, branżą filmową czy designem. Wypada podkreślić, że spora liczba kandydatów na dany kierunek studiów zależy nie tylko od jego popularności. Wielu maturzystów ubiega się przecież o przyjęcie nawet na kilka kierunków jednocześnie.

Jak podjąć właściwą decyzję o studiach?

Stojąc u progu wyboru kierunku studiów warto rozważyć własne pasje, ale także przyszły popyt na rynku pracy. Warto aczkolwiek pamiętać, iż konkretny kierunek nie przesądza na zawsze przyszłej kariery. Absolwenci studiów magisterskich i licencjackich mogą dowolnie poszerzać swoje kwalifikacje na studiach podyplomowych. Są one aranżowane na praktycznie wszystkich uczelniach wyższych i w większości wypadków nie ma warunku ukończenia studiów kierunkowych, aby do nich przystąpić. Wystarczy dysponować tytułem inżyniera, magistra lub licencjata.

Młody człowieku, pamiętaj! Okres spędzony na uczelni to czas, kiedy można także dodatkowo rozwijać swoje kwalifikacje np. poprzez działanie w studenckich kółkach bądź wolontariatach. Warto spożytkować te lata jak najlepiej.