Bezpieczne trekkingi w wysokich górach

Zainteresowany trekkingi Himalaje? Zajrzyj tu

Wędrówki po wysokich szczytach kojarzymy przede wszystkim z bardzo wykwalifikowanymi wspinaczami. Tymczasem do trekkingów niepotrzebne są zwykle tego typu kwalifikacje – w wielu pasmach poprowadzono bowiem szlaki, z jakimi upora się każdy turysta – jeżeli oczywiście posiada odpowiednie sprzęty, czyli buty z właściwą podeszwą i kijki zapewniające stabilność na stromych szlakach. Na najtrudniejszych fragmentach potrzebna okaże się też obecność sprawdzonego instruktora, który pokaże, jak używać opcjonalnego, gwarantującego bezpieczeństwo sprzętu. W jakich sytuacjach jednak będzie on niezbędny? W których miejscach najczęściej organizowane są trekkingi?

Trekkingi – co jest potrzebne?

Trekkingi bywają niekiedy prowadzone w naprawdę technicznym terenie, co powoduje, że niezbędne okazują się akcesoria umożliwiające przejście trasy. Najważniejszymi wśród nich są niewątpliwie raki, które gwarantują stabilizację nawet na ośnieżonych trasach – a na wysokich górach uświadczyć je można także w czasie skwarów. Na stromych podejściach przydatny będzie też czekan. Do obsługi obu akcesoriów potrzebne są odpowiednie kwalifikacje – z tego powodu niedoświadczeni turyści na trekkingi powinni wybrać się razem z instruktorem, bo ten powie nam, jak bezpiecznie przebyć szlak.

Trekkingi – w których miejscach się odbywają?

Trekkingi pozwalają na zobaczenie najbardziej interesujących szczytów na świecie, a te zazwyczaj okazują się nieosiągalne dla większości gości. Najczęściej prowadzone są w wysokich pasmach – krajowi turyści często wybierają słowackie Tatry, a także w Alpy oraz na norweskie fiordy. Sporym uznaniem w gronie miłośników trekkingu cieszy się też Kilimandżaro i Andy w Peru. Turyści, którzy mają już pewne doświadczenie w wędrówkach po górach mogą natomiast wybrać się w Himalaje – trekkingi odbywają się tam na przykład u podnóża Broad Peak i K2.

Adres:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]