Czym są trekkingi i kto może wziąć w nich udział?

Wyprawy w góry przybierają wiele postaci. Od spokojnych przechadzek po prostych trasach w bliskim sąsiedztwie domów turysty, przez wielogodzinne, piesze wędrówki po szlakach stojących wyżej pod względem skomplikowania, aż po zaawansowane trekkingi. Aby uczestniczyć w tych ostatnich, niezbędna jest praktyka w poruszaniu się po górach (po oznaczonych szlakach, jak i poza nimi), co najmniej dobra sprawność fizyczna, jak również umiejętność korzystania ze sprzętu turystycznego i wspinaczkowego. Aczkolwiek w zamian za nieraz olbrzymi trud dostajemy możliwość obcowania z dziewiczą przyrodą i delektowania się przepięknymi widokami.

Trekkingi – dobierz stosowny stopień trudności do swojej kondycji

Skala trudności jest uzależniona od terenów, przez które prowadzą trekkingi. Eksperci klasyfikują trzy stopnie trudności pieszych wycieczek w regiony górzyste. W trekkingach najniższego stopnia partycypować mogą Ci, którzy mają dobrą sprawność fizyczną, a stan ich zdrowia nie jest przeszkodą do silnego wysiłku. Drugi poziom trudności wymaga dobrej sprawności fizycznej oraz przynajmniej minimalnej praktyki w górach – np. w Karpatach. Najwyższy poziom to wycieczki dla jednostek z wysoką kondycją, wiedzą z zakresu natury wysokich łańcuchów górskich i biegłym w obsługiwaniu sprzętu, jak również nieobawiających się mało komfortowych warunków biwakowania podczas kilkudniowej wyprawy.

Trekkingi w Azji i Europie

Trekkingi można praktykować we wszystkich łańcuchach górskich. W naszym kraju miłośnicy tego typu obcowania z naturą w najwyższym stopniu cenią sobie szlaki w Tatrach. Jeśli zaś chodzi o pozostałe pasma Europy, największym powodzeniem cieszą się graniczące z Azją Ural i Kaukaz, wschodnia część Karpat, Alpy, jak również bałkańskie Góry Przeklęte. Najbardziej zaawansowane w trekkingu jednostki mogą z kolei sprawdzić swoje umiejętności w trakcie wycieczki w Himalajach, Andach lub Karakorum.

Adres:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]