O czym pamiętać, gdy planujemy wyprawy górskie?

Wyprawy górskie - poznaj najlepszą ofertę

Coraz więcej osób spędza swój czas wędrując po górach. Zazwyczaj zaczynają od tras wyznaczonych w polskich Tatrach, z czasem jednak przestaje być to wystarczające. Szukają nowych wyzwań – ich pragnieniem są wyprawy w coraz wyższe partie gór. Łatwość przekraczania granic sprawia, że nawet wędrówki na szczyty położone w oddalonych od Polski rejonach stają się aktualnie osiągalne.

Wyprawy w góry wysokie – jak się zorganizować?

Dzisiaj przed zwolennikami górskich wypraw otworem stoją nie tylko nasze krajowe oraz słowackie Tatry czy Alpy (z ich najwyższym wzniesieniem Mount Blanc), ale również najwyższe wzniesienia Azji, Afryki czy Meksyku. Bez wątpienia ogromnym udogodnieniem we wdrapywaniu się na pięcio- czy siedmiotysięczniki jest obecność na krajowym rynku agencji trekkingowych, które organizują wyprawy na Kazbek bądź Elbrus. Rzecz jasna asysta agencji wiele upraszcza, ale jej pracownicy nie wejdą na szczyty za nas. Konieczna jest kondycja, która pomoże nam znieść wielogodzinną wyprawę z niezwykle ciężkim, mającym nawet kilkanaście kilogramów plecakiem z dostosowanym do warunków górskich ubiorem i specjalistycznym wyposażeniem.

Wyprawy w góry – jakie wymogi stawia się biorącym udział w wyprawie?

Od każdego, kto postanawia wziąć udział w wyprawie górskiej – na Pik Lenina, Elbrus, bazę pod Annapurnąlub Mount Everest – wymaga się pewnej praktyki w zbliżonych do tego rodzaju wyprawach, gdyż im wyżej zamierzamy się wspiąć, tym większe niebezpieczeństwo wystąpienia choroby wysokościowej. Umiejętność korzystania z czekanu czy przemieszczania się w zespole, którego członkowie wzajemnie się asekurują liną – to warunki, które trzeba bezwzględnie spełnić. Nie wolno zapomnieć także, że trekking wysokogórski to wędrówka zespołowa. Znaczenie ma zatem doświadczenie pracy w zespole. Podczas wyprawy górskiej niezbędne jest stu procentowe podporządkowanie się decyzjom, które podejmowane są przez lidera grupy.

Adres:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]