Drzwi drewniane – dlaczego są tak popularne?

Mimo że na rynku dostępnych jest mnóstwo drzwi wykonanych z rozmaitych surowców (między innymi z metalu czy materiałów syntetycznych), to największym uznaniem producentów i kupujących szczycą się nadal drzwi drewniane. Oczywiście nie powinno to zaskakiwać, ponieważ ich różne atuty powodują, że okażą się doskonałym rozwiązaniem zarówno wszędzie, gdzie istotna jest funkcjonalność, jak i we wnętrzach, w których istotniejsze są względy estetyczne. Dobrze wykonane drzwi drewniane będą bowiem wytrzymałe i doskonale wyglądają, zaś ich użytkowanie nie sprawia najmniejszych problemów. Jak jednak robione są drzwi drewniane? O czym pamiętać przy ich wyborze?

Budowa drzwi drewnianych

Do wyrobu drzwi bywają stosowane różne gatunki drewna. Najczęściej jednak stosowane jest drewno sosnowe, bo jest stosunkowo solidne, zaś ponadto niedrogie, dość lekkie oraz nieprzysparzające problemów w trakcie obróbki. Oprócz tego stosowane są zwłaszcza inne drewna europejskie – między innymi buk czy dąb. Rysunek drewna sosnowego nie nadaje się niestety do wszystkich wnętrz – dlatego drzwi drewniane obkładane są obłogami z rozmaitych gatunków, tak tych ze Starego Kontynentu, jak i z innych części świata. Decydują one jaki będzie wizerunek danego modelu i pozwalają na dostosowanie go do dowolnych szaf lub dodatków.

Różnorodność drzwi drewnianych

Drzwi drewniane bywają często wybierane także z uwagi na fakt, iż (w przeciwieństwie do modeli wykonanych z tworzyw sztucznych) mogą być używane także w klasycznie zaaranżowanych pomieszczeniach oraz podczas odnawiania budynków wpisanych do wykazu zabytków. Dla części kupujących naprawdę ważne jest również to, że drzwi drewniane możemy wykonać według wytycznych nabywcy, dopasowując je do jego upodobań oraz cech przestrzennych mieszkania – a to jest oczywiście nieosiągalne dla modeli z metalu oraz z coraz popularniejszych tworzyw sztucznych.