Izolacja fundamentów oraz podłogi

Fundamenty to na pewno najważniejsze części budynku. W przypadku uszkodzenia staną się niebezpieczeństwem dla całego obiektu. Największym czynnikiem ryzyka dla nich jest wilgoć, gdyż może szybko je zniszczyć, zaś skutki tego będą odczuwalne dla każdego z mieszkańców. Chcąc temu zapobiec powinniśmy już na etapie projektowania budynku pomyśleć o izolacji fundamentów – dzięki temu w późniejszych latach nie będą niezbędne drogie i bardzo trudne naprawy. Rezultaty zawilgocenia ścian będą szczególnie zauważalne na najniższych piętrach domu. Jak jednak je odróżnić? Które techniki umożliwią zapobiegnięcie im?

Izolacja fundamentów – czemu tak ważna?

Jak przed momentem nadmieniliśmy, nasiąkanie może być bardzo groźne dla budynku. Jeśli woda podniesie się do ścian, pierwszym symptomem będzie odpadanie farby, które jest problemem nie tylko wizualnym. Naprawdę szybko bowiem mury zaczynają toczyć grzyby oraz glony, a te mogą okazać się bezpośrednim zagrożeniem dla życia lokatorów budynku. Szczególnie groźne są dla ludzi z alergiami oraz chorobami układu immunologicznego, bo u nich nierzadko skutkują także zgonem. Właśnie dlatego tak istotne jest to, by fundamenty zostały odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem wilgoci. Które techniki to umożliwiają?

Techniki izolacji fundamentów

Odróżniamy dwie najważniejsze techniki izolacji fundamentów – poziomą i w pionie. Pozioma zabezpiecza przed podciąganiem wilgoci i uszkadzaniem ścian. Druga natomiast zabezpiecza fundamenty przed deszczem oraz wodą gruntową. Zależnie od rodzaju niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów jest lekka, średnia lub ciężka – ta trzecia stosowana jest w szczególności na terenach, gdzie nierzadko obserwuje się powodzie. Istotne okazuje się także to, które materiały są wykorzystane do izolacji fundamentów, zatem bezwzględnie należy sięgać po produkty najlepszych producentów.