Szalunki – czym są i do czego są przeznaczone?

Szalunki to to forma o charakterze tymczasowym, którą w przeważającej liczbie przypadków robi się z desek. Może ona być wykonana również z drewnianych płyt, które wykonane zostały z drewna charakteryzującego się niższą jakością. Niektóre firmy decydują się na zrobienie szalunku z elementów metalowych, ale takie działanie nie jest zbyt częste. Deskowanie – bo dokładnie tak w inny sposób nazywa się szalunki – powoduje, że mieszanka, którą się wylewa, uzyskuje wymaganą formę. Szalunki usuwa się po zastygnięciu mieszanki. Dzięki szalunkom można też efektywnie wesprzeć zbrojenie, które zostało wykonane aż do momentu, kiedy wylana mieszanka ostatecznie stężeje.

Szalunki – jak się je robi?

Wszelkie konstrukcje z betonu robi się na budowie w specjalnych formach, czyli właśnie szalunkach. W pierwszym etapie prac konieczne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje wypełniony odpowiednio dobraną mieszanką betonu. W niektórych przypadkach niezbędne jest zastosowanie zbrojenia. Układa się je przed wylaniem betonowej mieszanki. Szalunki wyjmowane są dopiero wtedy, kiedy mieszanka mocno zwiąże. W przeważającej liczbie przypadków niezbędne jest do tego od około dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki robione są między innymi w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu kolumn ogrodzeń i sufitów żelbetowych. Mają jak widać naprawdę szerokie zastosowanie, a budowa bez ich użycia nie posuwałaby się tak szybko.

Szalunki – jakie moduły niezbędne są do zrobienia szalowania?

Do wykonania szalowania potrzebna jest sklejka szalunkowa. Wymagane są też specjalne dźwigary oraz podpory. Często zdarza się, że małe firmy budowlane nie są w posiadaniu własnego systemu szalunkowego. W takiej sytuacji wyjściem jest skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy specjalizujące się w dostarczaniu zakładom budowlanym szalunków i sklejki.

Adres:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]