Chcesz wymienić funty na złotówki? Skorzystaj z kantoru online

Potrzebujesz więcej wiadomości o aktualnym kursie funta? Skieruj się na https://topfx.pl/kurs-wymiany-gbp

Funt brytyjski, którego prawidłową nazwą jest funt szterling, to jedna z najważniejszych światowych walut. Pomimo przynależności z początku do struktur Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej a później UE, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii nie weszło do strefy euro i pozostało przy swojej historycznej walucie.

Sytuacja funta szterlinga po Brexit

Na skutek decyzji o Brexicie, który był przeciągłym, ponad 4-letnim procesem, cena funta w stosunku do euro i dolara zauważalnie spadła. Miało to związek m.in. z ogłoszeniem przez duże podmioty, w tym instytucje finansowe, rezygnacji z rynku brytyjskiego, co zwiastowało zmniejszenie się ilości zatrudnianych pracowników, a co za tym idzie także obniżeniem przychodu krajowego brutto. Odrabianie sporego spadku kursu funta brytyjskiego z 2016 r. odbywa się bardzo powoli i przy całkiem dużych skokach wartości waluty. Dodatkową komplikacją w tym procesie była recesja z 2020 r. spowodowana kilkumiesięcznym zamknięciem angielskiej gospodarki z powodu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Wypada jednakże zauważyć, iż funt brytyjski to niesłychanie mocny pieniądz, będący w obiegu na Starym Kontynencie już od dziewięciu wieków, który w samym tylko ubiegłym wieku podźwignął się po ogromnych spadkach wywołanych zniesieniem powiązania funta ze złotem, dewaluacji z 1949 r. oraz legendarnym już ataku spekulantów walutowych z 1992 r.

Komu potrzebne analizy dotyczące kursu funta?

Funt szterling jest dla Polaków istotną walutą, w której wciąż chętnie inwestują swoje pieniądze. Jest tak w głównej mierze z tej przyczyny, iż pomimo wyjścia UK z UE, większość zatrudnionych tam Polaków nie planuje wrócić do ojczyzny i wciąż utrzymuje finansowo swoich bliskich w Polsce. Aktualnym kursem funta brytyjskiego interesuje się tym samym znaczna grupa rodaków. Szukają oni w szczególności rzetelnych komunikatów nie tylko o cenie tej waluty, ale w wielu przypadkach również analiz historycznych dotyczących kilku lat wstecz. Takie dane można znaleźć między innymi na stronie kantoru online, który aktualizuje kurs co kilka sekund. Dane te umożliwiają również czujnym inwestorom zlecać sprzedaż waluty po najkorzystniejszym kursie.