Co to jest system rozliczeń SWIFT?

Pomimo, iż praktycznie na co dzień korzystamy z usług bankowych, mnóstwo Polaków pierwszy raz usłyszało o funkcjonowaniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście nałożenia sankcji w stosunku do Rosji jako riposta świata na jej atak na Ukrainę. Jednak system SWIFT stosowany jest już od lat 70-tych ubiegłego stulecia i jest jednym z podstaw wydajnego działania światowego rynku finansów.

System rozliczeń SWIFT nie jest jedynym w użyciu

SWIFT to akronim od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku tłumaczy się na Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Na co dzień jednakże tego skrótu używa się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego realizacja przelewów międzynarodowych byłoby na pewno zdecydowanie bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to najpopularniejszy, jednak nie jedyny działający dzisiaj system tego rodzaju. Nie licząc np. w Naszym kraju funkcjonują również z systemów: SEPA, SORBNET oraz Express Elixir.Na świecie wdrożone są również rozmaite systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń bankowych na obszarze jednego kraju.

Co jest wobec tego główną zaletą systemu SWIFT? Używany jest praktycznie we wszystkich krajach na świecie i korzystają z niego nie tylko banki, których liczba obecnie przekroczyła już 11 tys., ale też giełdy, domy maklerskie oraz wiele pozostałych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi mieć swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Możliwe jest także przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, w takim przypadku taki kod ma 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – prezentujemy kody BIC/SWIFT najpopularniejszych polskich banków

Nawet jeśli tylko sporadycznie realizujesz transakcje międzynarodowe, dobrze jest znać kod BIC/SWIFT swojego banku, a przynajmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie odszukać taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT największych banków, działających w Polsce.

– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]