Faktoring dla biznesu – co warto o nim wiedzieć?

Faktoring należy do najchętniej wybieranych obecnie usług bankowych. Jest skierowany przede wszystkim do przedsiębiorstw, które wykorzystują odroczone terminy płatności i boją się utraty płynności finansowej. Faktoring umożliwia zobligowanie partnerów do szybszego spłacenia zobowiązań. Poza tym jest to także najlepsze wyjście dla firm poszukujących nowych form sfinansowania wydatków związanych z inwestycjami. Na czym zatem opiera się faktoring? Czemu jest tak efektywny? O czym powinny wiedzieć przedsiębiorstwa, które postawią na tę metodę finansowania? Jak uniknąć ewentualnych trudności wiążących się z faktoringiem?

Na czym opiera się faktoring?

Faktoring zwykle utożsamiany jest w szczególności z cesją należności przedsiębiorstwa przez bank. W rzeczywistości okazuje się on połączeniem różnych typów umów, a cesja należności będzie tylko jedną z nich. Opiera się on na wykupieniu zobowiązań udokumentowanych fakturą VAT – faktor (zazwyczaj bank) wykupuje zobowiązania od faktoranta, a więc firmy. Oprócz tego potwierdza, że ma zagwarantować mu również pozostałe usługi, takie jak pomoc w windykacji niespłaconych zobowiązań, prowadzenie rachunków oraz porady finansowe. Na charakter umów dotyczących faktoringu w naszym kraju wpływają przepisy kodeksu spółek handlowych, a także kodeksu cywilnego.

Doradca powie, który faktoring jest odpowiedni

Propozycje kolejnych banków świadczących faktoring bywają niekiedy bardzo różne. Chcąc ustrzec się pomyłek, których rezultatem mogą być duże straty, należy starannie przeanalizować każdą z nich. Potrzebne będą wtedy odpowiednie umiejętności, których nierzadko zwyczajnie nie mamy. Z tego względu wybór faktoringu powinniśmy skonsultować z doradcą finansowym, bo ten podpowie nam, jak znaleźć bank, który zagwarantuje nam najkorzystniejsze warunki. Współpraca z doradcą to wprawdzie pewien wydatek, ale może okazać się, iż w ten sposób ustrzeżemy się problemów.