Jak działa i kto korzysta z kantoru online?

Odwiedź internetowy kantor.

Jeszcze dziesięć lat temu jedyną drogą wymiany waluty była wizyta w kantorze bądź w najbliższej placówce bankowej – na te pierwsze nadal można się natknąć w galeriach handlowych oraz przy supermarketach! Jednakże w szybko transformującym się świecie, konsumenci pragną wymieniać waluty obce bez potrzeby opuszczania domu i ponosząc przy tym niższe wydatki, z tej przyczyny właśnie powstały kantory internetowe, które to umożliwiają.

Jak funkcjonuje kantor online?

Funkcjonowanie kantoru online jest jednakowo proste jak fizycznego kantoru. Klient wchodzi do serwisu przez zarejestrowany przez siebie profil, a potem przelewa do swojego panelu kwotę, którą chce przewalutować. Zaletą kantorów wymiany walut przez internet jest zwłaszcza to, iż transakcje można zlecić w nim w dowolnym momencie, a sama wymiana walut ma miejsce już w porze pracy serwisu po bieżących kursach, ustalanych w oparciu o dane zaczerpywane z Forex co kilka sekund, a nie – jak w przypadku kantorów stacjonarnych – po średnim kursie, na ogół z poprzedniej doby. Drugim i bardzo znaczącym plusem kantorów internetowych są niższe spready aniżeli te proponowane przez instytucje bankowe oraz kantory tradycyjne. Wymiana w tych ostatnich polskiego złotego (w zależności od indywidualnej marży) może zakończyć się naliczeniem spreadu w wysokości nawet 3-5%, natomiast w kantorze online spready zwykle nie przewyższają 2%. Kantory internetowe proponują również kilka innych usług wykorzystywanych przez klientów, np. mają opcję transakcji odroczonej, w której użytkownik zleca przewalutowanie po preferowanym przez niego kursie (przewalutowanie jest realizowane dopiero wówczas, kiedy podany przez nabywcę kurs będzie taki sam jak ten na rynku) albo w ustalonym przez nabywcę dniu.

Kto używa kantorów wymiany walut online?

Kantory internetowe to usługa dla osób ceniących sobie wygodę, a także ogromną autonomię w dyspozycji swoimi pieniędzmi. Wykorzystują je też osoby pracujące czy też studiujące poza granicami Polski i osoby spłacające zobowiązania wzięte w obcej walucie. Aczkolwiek zanim zdecydujemy się powierzyć swój kapitał kantorowi internetowemu, warto sprawdzić jego reputację i bezpieczeństwo, np. poprzez przeszukanie strony KNF, czy został on zarejestrowany jako instytucja płatnicza.