Nie tylko złote sztabki – o złotych monetach bulionowych

Dalsze informacje o złotych monetach bulionowych.

Ludzie decydujący się na inwestycję w złoto mogą robić to na mnóstwo sposobów: zbierać biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje firm powiązanych z rynkiem metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w branże gospodarki związane z tym kruszcem. Kolejną metodą jest zakup złota inwestycyjnego, które oferowane jest w formie sztabek i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe są popularne w nawet najdalszych zakątkach świata

Złote monety kojarzymy na ogół z monetami kolekcjonerskimi, lecz monety bulionowe, nazywane także lokacyjnymi, czy to złote czy z pozostałych metali szlachetnych, odróżniają się od nich w wielu aspektach. Co najistotniejsze monety bulionowe są emitowane w celu lokowania w nich środków finansowych, z tego też powodu ich nakład niezależnie od roku nie jest ograniczony, a raczej wyznaczany przez zapotrzebowanie rynku. Złote monety bulionowe nie są bite w seriach tematycznych bądź w związku z ważnymi wydarzeniami, zatem ich design niesłychanie z rzadka podlega „odświeżeniu”. W większości wypadków złote monety bulionowe emitowane przez daną mennicę różnią się od siebie zaledwie rocznikiem bicia. Istotne jest to, iż część monet bulionowych, pomimo uważania ich za środek płatniczy, nie posiada przypisanego nominału ustalonego w walucie, a ich bieżącą wartość determinuje waga i czystość użytego do ich bicia kruszcu. Plusem monet bulionowych jest to, że są rozpoznawalne w każdym zakątku globu, więc ich odsprzedaż jest mniej obciążona ryzykiem straty niż regionalnych monet kolekcjonerskich.

Złoto bulionowe – monety nie tylko o wadze 1 uncji

Popularne wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 uncji, lecz emitenci biją także monety o wadze 1/2 czy 1/50 oz złota. Wypada wiedzieć, że monety bulionowe emitowane są zwykle ze złota najwyższej próby, a więc .9999, lecz np. Amerykański Gold Eagle czy też Krugerrand z Południowej Afryki bite są z kruszcu próby .9167. Jeśli monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to głównie na celu wzmocnienie monety, a w konsekwencji zredukowanie ryzyka jej zarysowania. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są cięższe, a nominał, którym są oznakowane informuje o wadze czystego kruszcu, z którego zostały wybite.

W asortymencie rodzimych brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez problemu znajdą najpopularniejsze z nich, czyli Britannię, Pandę czy wspomniane powyżej Krugerrandy.

Adres:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]