Badania operatorów – co się pod nimi kryje?

Zajrzyj w to miejsce, aby zamówić badania operatorów Bielsko.

Badania psychologiczne znacznej części z nas kojarzą się ze żmudną i naprawdę wnikliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który chce zgłębić nasze relacje z matką. Jak się jednak okazuje takie badania znajdują również zastosowanie między innymi podczas określania zdolności do pracy osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu lub innego typu ciężkiego sprzętu.

Badania operatorów: jakich testów należy się spodziewać?

Badania psychologiczne operatorów maszyn budowlanych nie odbiegają istotnie od tych, jakie muszą przejść kierowcy zawodowi. Obejmują więc dokładny wywiad, który zbiera psycholog, testy temperamentalne i osobowościowe, testy aparaturowe i testy inteligencji. Bez wątpienia testów nie należy się bać. Do ich wypełnienia trzeba podejść otwarcie. Znaczenie ma szczerość i rzetelność zaznaczanych odpowiedzi. Natomiast testy aparaturowe mają szczególne znaczenie w przypadku osób chcących zostać operatorem maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji zainteresowanego. Określając ją zyskujemy wiedzę, czy poddana badaniom osoba będzie potrafiła w dość szybki sposób odpowiadać na nieoczekiwanie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy aparaturowe oceniają również predyspozycje do koncentracji uwagi, widzenia przestrzennego i oceny prędkości obiektów będących w ruchu. Wszystko to ma w przypadku operatorów wózków, dźwigów i innych urządzeń bardzo duże znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich przeprowadzaniem?

Badania psychologiczne operatorów maszyn może przeprowadzić wyłącznie psycholog, który zdobył uprawnienia psychologa transportu, a do tego wymagane jest odbycie studiów podyplomowych. Trzeba wiedzieć, że badanie psychotechniczne musi być raz na jakiś czas powtarzane. Trzeba tego pilnować, inaczej można stracić uprawnienia do obsługi maszyn. Przestrzegający przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy osobę, która nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]