Czym są badania psychologiczne kierowców?

Zajrzyj tu i dowiedz się, komu zlecić badania kierowców Bielsko Biała

Na sytuację na drogach w największym stopniu rzutują kwalifikacje prowadzących jeżdżące po nich pojazdy. Naprawdę ważne okazuje się to dla kierowców zawodowych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek oraz komunikacji miejskiej. W ich sytuacji istotne są tak kwalifikacje, jak i uwarunkowania psychiczne. Z tego względu kierowcy z tych profesji w myśl prawa muszą regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto więc napisać na ten temat parę słów. W jakich odstępach powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najważniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Czego spodziewać się na badaniach psychotechnicznych kierowców?

Badania kierowców muszą być wykonywane co pięć lat. Ta zasada nie obowiązuje jednak specjalistów, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – powinni bowiem wykonywać je co trzydzieści miesięcy. Badania psychotechniczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który w pierwszej kolejności wykonuje badania osobowości. Mają one formę rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w skrajnych sytuacjach. Następna część badań psychologicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem przeprowadzane są badania na odpowiednich urządzeniach, w czasie których sprawdzana jest umiejętność szybkiego reagowania, podzielność koncentracji, postrzeganie prędkości czy widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy pamiętać, iż nie dla każdego ich efekty będą pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można jednak trochę podnieść. W jaki sposób? W sieci dostępne są liczne filmy pokazujące działanie urządzeń, na których są wykonywane badania psychotechniczne – to doskonałe rozwiązanie, by zawczasu sprawdzić, jak one działają.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]