Hydroizolacja – dlaczego jest ważna i komu ją powierzyć?

W toku budowy dowolnego obiektu, niezależnie czy jest to biurowiec czy dom jednorodzinny, już na etapie projektowania warto zadbać o stosowne zabezpieczenie budynku przed wilgocią. Woda, która z czasem może przedostać się do niepoprawnie bądź w ogóle niezabezpieczonych ścian obniży ich solidność i potencjał izolacji cieplnej, jak również doprowadzić do rozkwitu szkodliwych dla zdrowia grzybów oraz pleśni.

Które części budowli powinno się zabezpieczyć hydroizolacją?

Do najważniejszych elementów, jakie należy zabezpieczyć przed wilgocią należą głównie balkony, piwnice, dachy, fundamenty i tarasy, a zatem te części struktury, które mają bezpośrednią styczność z czy też opadami atmosferycznymi. Każda budowa obiektu powinna być poprzedzona szczegółową ekspertyzą i konsultacją z ekspertami, którzy podpowiedzą, jakie elementy potrzebują zabezpieczenia przed wodą i jakiej techniki powinno się użyć w stosunku do poszczególnych segmentów konstrukcji. Na przykład, na ścianie fundamentowej z betonu wykonuje się izolację przeciwwodną, pokrywając ją powłoką uszczelniającej wyprawy cementowej (najlepiej od środka i z zewnątrz), a w przypadku ścian z bloczków betonowych – zaprawą wodoszczelną. W stabilnych ścianach z dziurawki, pustaka wypalanego czy cegły poleca się wykonanie poziomej i pionowej bariery dla wilgoci. Natomiast tarasy hydroizoluje się wielowarstwowo, pamiętając o tym, by każda warstwa miała spadek przeciwdziałający kumulacji wody pomiędzy nimi i odprowadzający ją do kanału. Podobnie hydrolizuje się też balkony.

Komu powierzyć przygotowanie hydroizolacji?

Kluczowe jest, by planowanie hydroizolacji, polecić profesjonalnej ekipie, posiadającej długoletnie doświadczenie w prowadzeniu prac hydroizolacyjnych. Inwestorzy, generalni wykonawcy i deweloperzy skorzystają na współpracy ze zawodowcami w czasie prac związanych z hydroizolacją spodu płyt i ścian fundamentowych, uszczelnianiem zbiorników, przemysłowych obiektów żelbetowych oraz budowli w systemie „białej wanny”, jak również montażem węży iniekcyjnych, taśm PVC, uszczelek pęczniejących czy taśm dylatacyjnych. Z kolei na zamówienie zarządców istniejących budynków ekipa ekspertów od hydroizolacji zajmie się między innymi naprawą, uszczelnieniem i inwentaryzacją przecieków wody, reperacją balkonów i tarasów, wzmocnieniem gruntów pod fundamentami czy uszczelnieniem podszybii windowych.