Na czym polegają badania operatorów i dlaczego są tak ważne?

Zleć badania operatorów Bielsko Biała.

Kiedy mówi się o badaniach psychotechnicznych i psychologicznych, zwykle łączymy z nimi kierowców, ale nie są oni jedyną grupą zawodową, która musi je wykonać. Konieczność ich wykonania taki prawo nakłada też na operatorów dźwigów, koparek, wózków i podobnych sprzętów. Dlaczego jest taka potrzeba i co jest badane?

Dlaczego badania operatorów są potrzebne?

Ustawa wyraźnie wskazuje, przedstawiciele jakich zawodów muszą poddać się badaniom psychologicznym i psychotechnicznym. Są to przede wszystkim zawody, w których właściwa sprawność psychofizyczna ma znaczenie dla bezpieczeństwa – samego pracownika i osób trzecich. Co więcej, jeśli chodzi o okoliczności, w których korzysta się z maszyn budowlanych i dźwigów, stosunkowo często dochodzi w nich do wypadku, a duża część z nich wywołana jest przez błąd człowieka: brak skupienia czy zbyt wolną reakcją na bodźce. Zdolności te spadają wraz z wiekiem, a także wskutek pracy w uciążliwych warunkach, a praca operatora do takiej się zalicza, i dlatego robienie tego typu kontroli jest tak ważne.

Jak przebiegają badania operatorów?

Testy, jakim poddaje się kierowców i operatorów, dotyczą w znacznej mierze tego samego. Bada się głównie wzrok, nie tylko ogólnie, ale także jeśli chodzi o umiejętności wzrokowo – ruchowe oraz widzenie zmierzchowe, a także prędkość reakcji, poziom koncentracji i zdolność oceny odległości. Ważna jest również przerzutność uwagi. Badania robi się, odpowiadając na pytania testowe NIE lub TAK, a także za pomocą specjalnej aparatury. Zazwyczaj nie trwają one dłużej niż 30 minut.
Jeżeli chodzi o to, jak długo wyniki są ważne, to jest to uzależnione głównie od wieku badanego. Standardowo są to 3-4 lata, zaś dla osób powyżej 50 roku życia – 1-2 lata.

Adres:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]