Okna zabytkowe – renowacja i rekonstrukcja

Dowiedz się, gdzie zamówić okna zabytkowe

Okna zabytkowe zwykle wyglądają znacznie lepiej niż te produkowane współcześnie więc są wielką dekoracją obiektów. Walory wizualne to oczywiście ich nie ostatnia zaleta, zaś na ich wartość w znacznym stopniu wpływa również metryka. Podobnie jak pozostałe przedmioty zabytkowe, również okna powinny być remontowane według przepisów – ich remontu nie powinniśmy przeprowadzić samodzielnie z wykorzystaniem dostępnych w markecie surowców. Czym jednak odróżniają się okna zabytkowe? Jak je restaurować? Kto ma prawo wykonać te prace?

Charakterystyka okien zabytkowych

Okna zabytkowe zwykle posiadają więcej dekoracji niż współczesne. Nie są też uchylane, a to sprawia, że niezbędne okazują się lufciki, z użyciem których możemy wentylować pomieszczenie. Okna zabytkowe, jak już nadmieniliśmy, wykonane są najczęściej z drewna – materiału, który posiada mnóstwo plusów, ale potrzebuje częstej konserwacji, a poza tym łatwo go uszkodzić. Z tego względu tak istotne są kwalifikacje osób naprawiających okna zabytkowe.

Okna zabytkowe – jak znaleźć specjalistę?

Okna zabytkowe najczęściej mają konstrukcję skrzynkową, a ta potrzebuje wysokich kwalifikacji – taki typ okna cechuje się bowiem użyciem różnych, dziś już rzadko spotykanych, rozwiązań. W związku z powyższym, nawet najlepsi stolarze nie powinni remontować okien zabytkowych, jeżeli nie mają uprawnień potwierdzających ich umiejętności, które zostały wydane przez konserwatora zabytków – w innym wypadku przyjdzie im zapłacić dotkliwe kary.

Adres:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]