Warsztaty z ochrony danych osobowych – kto powinien przejść?

Podstawowym prawnym aktem w Polsce, jaki dotykał kwestii danych osobowych była Ustawa o Ochronie Danych Osobowych, jaka weszła w życie w 1997. Także obecnie definiuje ona ów termin oraz omawia, jak należy ich używać. Według ustawy dane osobowe to wszystkie dane, jakie pozwalają na ustalenie tożsamości konkretnego człowieka bez skomplikowanych działań. Do danych osobowych zakwalifikować można zatem miejsce zamieszkania, numer PESEL oraz imię i nazwisko, ale również tak zwane dane wrażliwe – między innymi wiadomości o religii, chorobach czy możliwych wyrokach. O ich bezpieczeństwo warto zadbać zwłaszcza dlatego, że dzięki internetowi ich zdobycie i wykorzystanie jest banalnie łatwe.

Szkolenie z ochrony danych osobowych dla firm

Dane osobowe pozyskują wszelkiego rodzaju przedsiębiorstwa. Jedne obracają tylko danymi ich pracowników, inne natomiast uzyskują dojście również do danych klientów. We obu sytuacjach pracownicy, którzy się z nimi stykają powinni przejść odpowiednie szkolenie z ochrony danych osobowych, dzięki któremu nauczą się, w jaki sposób zagwarantować im ochronę. Jest to naprawdę ważne, bowiem po stwierdzeniu nieprawidłowości GIODO może nałożyć dotkliwe kary – po pierwsze finansowe, lecz w najcięższych przypadkach również pozbawienia wolności.

Na czym opiera się szkolenie z ochrony danych osobowych?

Szkolenie z ochrony danych osobowych jest skierowane do wszelkich pracowników administrujących takimi danymi – są to na przykład specjaliści z archiwów, HR lub do spraw rekrutacji. W jego cenę wliczone są także materiały dydaktyczne, dzięki którym uczestnicy szybciej przyswoją wiedzę. Po zakończeniu szkolenia, w czasie którego nauczą się, jak zagwarantować ochronę danych, kursanci otrzymują właściwe certyfikaty. Warsztaty z ochrony danych osobowych nie zajmują wiele czasu – zazwyczaj zamykane są w tym samym dniu.