Każdy z nas na pewno doskonale zna problem, jakie sprawiają przedmiotów, których wiele lat już nie potrzebujemy, a których nie chcemy się pozbyć z rozmaitych względów. Zazwyczaj przenosimy je do piwnicy, na poddasze bądź do komórki lokatorskiej, żeby nie zajmowały powierzchni mieszkaniu. Problem jednakże w tym, iż po wielu miesiącach także w tych pomieszczeniach robi się tak ciasno, że codzienne ich użytkowanie okazuje się udręką. Dopiero to popycha większość z nas do dokonania gruntownych porządków, stanowiących sposobność do tego, aby pozbyć się nazbieranych przedmiotów. Takie duże sprzątanie nierzadko urządzamy też, kiedy nabywamy zaniedbany dom bądź dostajemy w spadku po kimś mieszkanie. Trzeba zatem wiedzieć, co zrobić ze uzbieranymi przedmiotami i jak błyskawicznie wykonać wywóz starych mebli z piwnicy, domu i poddasza.
Odbiór starych mebli – co z nimi zrobić?
Odpady takie jak połamane panele ścienne lub podłogowe, sprzęty elektroniczne, fragmenty stolarki okiennej czy popsute meble nie mogą trafić do pojemnika zarezerwowanego na odpady zmieszane. Chcąc je wyrzucić, możemy skorzystać z trzech rozwiązań. Pierwsze to samodzielne odwiezienie ich do PSZOKU, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – wymaga to jednakże dysponowania odpowiednio pakownym autem. Drugie to poczekanie na gminną zbiórkę takich odpadów. Te odbywają się na ogół raz na miesiąc – do czasu kolejnej zbiórki jesteśmy więc zobligowani zagospodarować miejsce na zdeponowanie rupieci o pokaźnej objętości. Najlepsze jest trzecie wyjście – zamówienie kontenera na odpady, który po napełnieniu odwiezie odnajmujące go przedsiębiorstwo. Zatroszczy się ono także o legalny recykling jego zawartości. Firmy wypożyczające kontenery często oferują również profesjonalną pomoc przy opróżnianiu piwnicy, poddasza względnie całego magazynu.
Utylizacja mebli – na czym polega?
Jeżeli stare meble będą oddane do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych bądź przedsiębiorstwa trudniącego się utylizacją zawodowo, nie skończą spopielone ani porzucone na składowisku. Po zdemontowaniu ich na elementy składowe, a następnie posortowaniu komponentów wedle surowca, z jakiego zostały wytworzone, mogą być powtórnie przetworzone, dzięki czemu posłużą do stworzenia nowych przedmiotów. Utylizacja mebli, a zwłaszcza drewna, z którego w większości się one składają, polega z reguły na ich przekształceniu w płyty wiórowe, które potem mogą posłużyć do wyrobu nowych szaf, stołów albo regałów.
Adres:
MAX-GRUZ
Krakowska 37
30-698 Lusina
Mob.: +48 501 322 008
E-mail:
[email protected]