Anioły drewniane i szopka krakowska – rękodzieło w naszych domach

Dzieła tworzone przez polskich artystów regionalnych, nadzwyczaj wyraziste, ale również dośćproste w swojej strukturze, od niezliczonych lat oczarowują odbiorców. Także współcześnie nieomal każdy z nas ma w swoim domu jakąś drewnianą rzeźbę, którą można uznać za przykład sztuki naiwnej.

Drewniane anioły – opiekuni domowego ogniska

Rzeźba w drewnie od wieków była istotnym elementem polskiej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były przeważnie z religią – w osadach oraz niewielkich miasteczkach budowano tysiące kapliczek, które miejscowi artyści wypełniali „świątkami”, innymi słowy figurami religijnymi wyrzeźbionymi z miękkiego, łatwego w obróbce drewna. I choć obecnie sporadycznie tworzy się takie rzeźby, to drewniane anioły utrzymane w podobnej estetyce znalazły swoje miejsce jako element dekoracji mieszkań. Czemu właśnie anioły? Gdyż to symbol ochrony, dobra oraz troski. Taka statuetka wszystkim kojarzy się z obrońcą domowych pieleszy. Anioły drewniane wyrzeźbione w duchu sztuki naiwnej charakteryzują się dosadnymi barwami, a dzięki manualnemu wykonaniu są unikatowe. Nic zatem dziwnego, iż stanowią one także jedną z najpopularniejszych pamiątek przywożonych z Polski przez zagranicznych turystów.

Szopki bożonarodzeniowe – tworzone na podobieństwo charakterystycznych krakowskich budowli

Drugim reprezentantem rodzimego rękodzielnictwa artystycznego są szopki bożonarodzeniowe. Szopki są silnie powiązane z Krakowem i pobliskimi miejscowościami. Są wykonywane z lekkich surowców, najczęściej z kartonu oraz barwnej folii aluminiowej, a swoją strukturą przypominają reprezentatywne krakowskie kościoły. Od dziesięcioleci w grudniu organizowany jest konkurs szopek krakowskich, w którym bierze udział wielu artystów zajmujących się ich budową od pokoleń. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe występują w najrozmaitszych wysokościach. Te konkursowe mogą mieć nawet kilka metrów wysokości, jednak jednakowo atrakcyjne są też drobne, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w okresie Świąt umieszczają pod choinką.

Źródło fotografii: szopki-anioly.pl