Charakterystyka różnych rodzajów kasków na motor

Entuzjaści motorów wiedzą, iż fundamentem zachowania minimum ochrony podczas jazdy jest nałożenie kasku. Nieistotne, czy jeździmy na motocyklu rekreacyjnie, czy jest on naszym codziennym środkiem transportu – na każdy przejazd musimy ubrać kask motocyklowy, ponieważ takie zobowiązanie narzucają nam przepisy kodeksu drogowego. Ich lekceważenie grozi nałożeniem mandatu oraz punktów karnych, ale może mieć także znacznie nieprzyjemniejsze konsekwencje – w razie wypadku prowadzący (lub jego pasażer) nie mający kasku narażeni są na ogromne obrażenia, a często i śmierć.

Czym charakteryzują się popularne typy kasków motocyklowych?

Kaski motocyklowe różnią się od siebie wzornictwem i zastosowaniem. Istnieją cztery główne kategorie kasków:
Kaski crossowe, czyli kaski off-road bądź enduro, to kaski zapewniające maksymalny poziom ochrony, które wykorzystywane są do jazdy w terenie. Cechują się bardzo opływowym kształtem, brakiem szybki oraz lekkością. Aby z niego korzystać należy wyposażyć się także w gogle.
Kaski otwarte nie posiadają wcale części osłaniającej szczękę – skorupa chroni wyłącznie górną część głowy. Nie ważą wiele, ale nie zapewniają wysokiego poziomu bezpieczeństwa, toteż rekomendowane są dla osób poruszających się na skuterach i motocyklach rozwijających niską prędkość (np. choppery).
Kaski szczękowe – ich nazwa pochodzi od tego, że mają poruszający się (opuszczany i podnoszony) moduł części żuchwowej. To sprawia, że są bardzo komfortowe – da się w nich bez przeszkód zaczerpnąć powietrza, rozmawiać z kimś, czy napić się herbaty bez konieczności ściągania kasku.
Kaski integralne są wszechstronne i tym samym chyba najczęściej noszone przez kierowców, bowiem można je wykorzystać do jazdy na motorze szosowym, sportowym, jak i na skuterze. Ich charakterystycznym atrybutem jest jednolita struktura, co powoduje, że są one uznawane za bardzo bezpieczne, chociaż niezbyt komfortowe.

Jak kupować kask motocyklowy?

Szukając kasku motocyklowego pamiętajmy, że po drogach w Polsce można jeździć tylko z kaskami posiadającymi homologację, dlatego dopytajmy o to zawsze przed zakupem. Prócz tego zwróćmy uwagę m.in. na to czy interesujący nas kask jest wykonany z tworzyw dobrej jakości, czy wyściółka skutecznie odprowadza wilgoć oraz czy jego waga nam pasuje i nie powoduje dyskomfortu.

Adres:
Legato Motocykle
ul. Mogilska 97
31-545 Kraków

Mob.: +48 697-948-899, +48 697-948-666
E-mail: [email protected]