Dom bez pyłów zawieszonych i drobnoustrojów – o oczyszczaczach powietrza

Kwestia zanieczyszczenia atmosfery dotarła już do świadomości zwykłego mieszkańca Polski i sporadycznie bywa umniejszana. Polacy zauważyli, że czystość powietrza, którym każdego dnia oddychamy, ma kluczowy wpływ na nasz stan fizyczny. Tak długo jak nie będą wprowadzone systemowe rozwiązania, każdy musi zatroszczyć się o swoje zdrowie, np. poprzez zaopatrzenie się w oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacze powietrza – urządzenia potrzebne mieszkańcom metropolii

Im bardziej zindustrializowany region, tym większe jest zagrożenie obecności wysokiego stężenia PM2,5 i PM10, innymi słowy tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój szeregu schorzeń układu oddychania podatni są najczęściej mieszkańcy metropolii i okolic w pobliżu zakładów przemysłowych wydzielających do atmosfery obfite ilości owych pyłów. Cykliczne stosowanie oczyszczaczy powietrza jest sposobem na znaczące zmniejszenie niekorzystnego wpływu pyłów na zdrowie. Oczyszczacze powietrza szeregu cenionych producentów, jak m.in. Wood’s, Meaco czy AirFree, od lat obecne są w asortymencie polskich sklepów, zatem nie jest to w tym momencie coś nowego na rodzimym rynku. Co ciekawe, poza wyłapywaniem z atmosfery pyłów, często posiadają one też inne dodatkowe funkcje.

Oczyszczacze powietrza eliminują nie tylko pyły i drobnoustroje

Oczyszczacze powietrza sprzedawane są w wielu rozmiarach, w związku z tym bez problemu dostaniemy urządzenie właściwe do danej objętości pomieszczenia. Są to urządzenia względnie nieduże, zatem bez ograniczeń można je przenosić pomiędzy pokojami. Oprócz eliminowania z powietrza pyłów PM10 i PM2,5, zatrzymują one dodatkowo grzyby oraz bakterie, które mogą wywoływać liczne choroby bądź reakcje alergiczne, a także szkodliwy benzen. Wiele oczyszczaczy powietrza ponadto nawilża i jonizuje cząsteczki powietrza, co wytwarza w domu rześką atmosferę, a przy tym gwarantuje głębszy sen. Część oczyszczaczy ma także czujniki ostrzegające o wysokim stężeniu dwutlenku węgla. Nabycie oczyszczacza powietrza poleca się zwłaszcza osobom cierpiącym na alergie.