Kantar – co warto o nim wiedzieć?

Jeśli szukasz kantara dla konia, koniecznie sprawdź https://horse-trade.pl/pl/c/Kantary/38

Kantar to pospolita część uprzęży dla konia. Mylony jest z uzdą, ponieważ wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest brak wędzidła – części wsuwanej do pyska, umożliwiającej przekazywanie sygnałów do stąpającego konia. Kantar to jeden z głównych elementów ekwipunku jeździeckiego, z którym konie praktycznie się nie rozstają. Tym samym powinien on pasować do profilu i rozmiaru głowy zwierzęcia oraz nie powodować u niego uszkodzeń skóry. Jak zatem dobrać właściwy kantar? Na jakie jego atrybuty wypada zwrócić szczególną uwagę?

Co lepsze dla konia – kantar sznurkowy, a może podszywany?

W sklepach dostępne są rozmaite warianty kantarów: skórzane, podszywane, taśmowe czy sznurkowe. Te ostatnie, zwane także halterami, są polecane z uwagi na dużą kontrolę, którą dżokej przy ich użyciu może mieć nad koniem. Dla konia znacznie wygodniejszy jest natomiast kantar skórzany albo taśmowy. Dużo większą wygodę przynoszą kantary podszywane – na przykład naturalnym albo syntetycznym futerkiem, które można ściągnąć celem konserwacji. Taki kantar doskonale zapobiega powstaniu obtarć, a równocześnie pozwala uwiązać zwierzę na czas pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas treningów lub spacerów.

Kantary – jakie rozmiary są produkowane

Kantary dla koni produkowane są w paru rozmiarach. Najmniejszy to foal, który przeznaczony jest dla źrebiąt lub kucy miniaturowych. Następny to shetty (0), którego powinni używać posiadacze koni szetlandzkich, a także pokaźniejszych źrebiąt. Kantar określany jako pony (1) jest natomiast opracowany dla kucy (np. walijskich) i roczniaków większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich rozmiarów i pasują m.in. do hanowerów, koni huculskich, arabskich oraz holsztyńskich. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla dużych ras gorącokrwistych (na przykład śląskich) i ras zimnokrwistych (jak perszeron albo konie belgijskie).

Adres:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]