Klinkier na elewację – cegła dekoracyjna o wszechstronnym zastosowaniu

Klinkierem określamy odmiana dekoracyjnej cegły, którą można użyć zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Jakie są jego główne właściwości i dlaczego jest współcześnie tak chętnie stosowana w pracach budowlanych?

Klinkier – cegła ozdobna ceniona w budownictwie

Klinkier to po prostu wypalane w wysokiej temperaturze płytki ceglane charakteryzujące się wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne czy wilgoć. Płytki z cegły od lat stosuje się jako element wykończeniowy mieszkań i domów – mogą być użyte między innymi jako cegła na komin czy wewnętrzne płytki elewacyjne. Cegła dekoracyjna jest stosowana też na naroża, cokoły, podokienniki oraz inne części budynków i znakomicie sprawdza się zarówno w przypadku budynków utrzymanych w nowoczesnej, jak i klasycznej stylistyce.
Elewacja klinkierowa prezentuje się bardzo estetycznie i jest niepodatna na negatywne czynniki atmosferyczne – niską temperaturę, promieniowanie słoneczne, deszcz czy śnieg. Klinkier na elewacje utrzymuje się więc wiele lat w idealnym stanie. Płytki ścienne wykonane z klinkieru mają również inne zalety – zastosowanie naturalnego surowca sprawia, iż są one antyalergiczne i niepodatne na działanie grzybów.

Płytki klinkierowe wewnętrzne oraz elewacja z klinkieru

Cegła dekoracyjna użyta na ścianie zewnętrznej domu nada budynkowi nietuzinkowego charakteru i wyróżni go na tle innych. Natomiast klinkier jako elewacja wewnętrzna podkreśli styl, w jakim utrzymane są pokoje – doskonale będzie pasować do wnętrz wzorowanych na nowojorskich loftów. Doskonałej jakości płytki ceglane można nabyć w licznych składach budowlanych – zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.