Kryminały i thrillery – książki, które wywołują w nas uczucie niepokoju

Chcesz kupić książki kryminalne? Sprawdź https://www.motyleksiazkowe.pl/68-kryminal-sensacja-thriller-horror.

Spora grupa entuzjastów książek to fani upiornych historii. Jedni gustują w historiach na granicy horroru, pozostali uwielbiają zanurzać się w głębokie zakątki zagmatwanych procesów myślowych seryjnych morderców i okrutnych bandziorów. W zalewie platform streamingowych i podcastów, na których dostępnych są setki produkcji opowiadających odbiorcom fikcyjne oraz prawdziwe historie, nadal jedną z najprzyjemniejszych form ich doświadczenia są thrillery i książki kryminalne.

Kryminalne książki oraz thrillery – z jakiego powodu odczuwać niepokój?

Amator powieści kryminalnych oraz horrorów natychmiast powie, że chodzi o błyskawiczny przypływ adrenaliny. Oglądając czy czytając straszne historie pragniemy na jakiś czas pozwolić ponieść się przenikliwemu wrażeniu przerażenia, którego mało kiedy doznaje się na co dzień. Brak w dzisiejszych czasach dla człowieka na świecie poważnych zagrożeń, a gdy już się czymś stresujemy to z reguły problemami zdrowotnymi, utratą zatrudnienia bądź niestabilnością finansową. O ile nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy sytuacji, w których organizm wyzwala w sporych ilościach adrenalinę, znaną jako hormon przetrwania i stresu. A właśnie uczucie lęku uczy nas działać w okolicznościach kryzysowych. Nie bez powodu baśnie braci Grimm oraz Andersena mają zwykle tak straszny i okrutny charakter – tak historie te ujawniały dzieciom niebezpieczeństwa otaczającego ich świata, informując je zarazem, że to co dobre nie zawsze zwycięża.

Serialowym ekranizacjom książek kryminalnych i thrillerów daleko do oryginału

XXI wiek to okres błyskawicznej rozrywki. Odbiorcy, o ile znajdą na nią czas, szukają serialu z zamkniętą historią bądź filmu, którego oglądanie potrwa nie więcej niż kilka godzin. Miłośnicy klimatycznych horrorów i kryminałów są praktycznie rozpieszczani liczbą produkcji tego rodzaju, które dostępne są na płatnych oraz darmowych platformach streamingowych. Co warte podkreślenia, często te filmy i seriale bazują one na popularnych książkach, ale nie są tak dobre jak pierwowzór i ich obejrzenie nie przynosi porównywalnej frajdy jak czytanie oryginału. Książkę, szczególnie historię horror i kryminalną, odbiera się odmiennie niż film fabularny – wolniej, a przy tym z większą uwagą. W książce każdy dialog, opis czy postać (nawet ta trzeciego planu) wpływa na kształtowanie klimatu snutej opowieści. Niepokój wywoływany jest u odbiorcy z reguły niespiesznie, lecz pozwala to na dokładniejszą analizę przedstawionych wydarzeń oraz relacji bohaterów. Jeśli więc lubisz czytać i masz na to czas, daj się nastraszyć thrillerom, horrorom oraz literaturze kryminalnej.

Adres:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa