Książki dla nastolatków – tematy, które zainteresują młodych ludzi

Potrzebujesz książek młodzieżowych? Skieruj się na ten adres.

Człowiek urodzony w XXI wieku ma coraz mniejszy kontakt z szeroko pojętą literaturą. Nastolatek wybierze przede wszystkim dostępną na kliknięcie rozrywkę na komputerze, w telefonie albo w telewizji, a po książkę z reguły sięga dopiero wtedy, jeśli jest to obligatoryjna lektura szkolna. I także przez przymus poznawania tekstów literackich sprzed wieków dla licznych młodych ludzi czytanie dla przyjemności jest niepojętym konceptem.

Literatura młodzieżowa odwołuje się do ogólnych doświadczeń młodych ludzi

Młodzież nie nie ma potrzeby ograniczać się do czytania jedynie lektur szkolnych. W sprzedaży jest sporo literatury dla młodzieży nie tylko zagranicznych ale i polskich autorów, którzy rozważają problemy i opisują historie interesujące dla młodszego pokolenia czytelników. Ta odmiana literatury zyskała nawet swoją nazwę, czyli “literatura Young Adult”. Jest to beletrystyka pisana dla odbiorcy w wieku od 12 do 18 lat. Historie dla młodzieży czerpią z szeregu gatunków literackich: są tu m.in horrory, fantasy oraz obyczajówki. Jednak wspólnym mianownikiem tych historii jest odwołanie się wyraźnie do uniwersalnych doświadczeń młodych ludzi. Publikacje te mówią więc o pierwszych zauroczeniach, zdobywaniu i zerwaniu przyjaźni, poznawaniem swojej tożsamości, stosunkach z rodzicami i odkrywaniu własnego miejsca w społeczeństwie. Czytanie literatury dla młodzieży umożliwia licealistom poczuć, iż inni również borykają się podobnymi problemami przez tych parę burzliwych lat dorastania.

Czy warto namawiać młodzież do czytania literatury dla nastolatków?

Rekomendujemy podsuwać nastolatkom interesującą je literaturę, dlatego że wzbudzenie w nich pragnienia czytania dla rozrywki po czasie daje mnóstwo korzyści. Dziecko, które często sięga po książki operuje większym zasobem leksykalnym i dobrze daje sobie radę z gramatyką i ortografią, co niezaprzeczalnie ułatwia zdawanie testów z przedmiotów humanistycznych. Lecz odkrywanie problemów innych osób w podobnym wieku to też sposób na dokładniejsze poznanie siebie, osobistych pragnień oraz rozwinięcie w młodym człowieku empatii. Co istotne, najbliżsi pod żadnym pozorem nie powinni wyśmiewać pasji dziecka. Jeżeli zatem dziecko częściej sięga po historie o duchach czy statkach kosmicznych nie komentujcie, że to niedorzeczne i pozwólcie mu czerpać z nich uciechę!

Adres:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa