Łańcuchy na koła – ich typy i zastosowanie

Chcesz kupić łańcuch na opony? Powinieneś odwiedzić tę stronę

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, przede wszystkim na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest m.in. w Norwegii, Turcji i Bułgarii), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta wyłącznie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Hiszpanii, Polsce, Niemczech i we Włoszech). Jak zatem modele łańcuchów samochodowych można nabyć w sklepach?

Rodzaje łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła klasyfikujemy najczęściej mając na względzie ich zastosowanie. Odróżniamy typy skonstruowane z myślą o stosowaniu w samochodach osobowych, terenowych, dostawczych i ciężarowych, a także w autobusach. Łańcuchy różnią się również mocowaniem, które musi być dostosowane do typu felgi, przekrojem i grubością ogniwa (najczęściej jest to kształt rombowy ukośny) oraz wzorem zaplotu. Różne są też materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. W dzisiejszych czasach producenci stosują głównie stal tytanową bądź manganową.

Prowadzenie samochodu z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów samochodowych wymaga pewnej zręczności i za pierwszym razem może być źródłem sporego stresu. By się go ustrzec się, warto przećwiczyć tę czynność w garażu albo na placu manewrowym. Sama prowadzenie pojazdu z łańcuchami wymaga trochę innej techniki. Trzeba unikać jazdy po niezaśnieżonych drogach, przekraczania prędkości 50 km/h i buksowania kół. Korzystając z łańcuchów na koła, należy też koniecznie nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich użytkowania.

Adres:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]