Płytki elewacyjne klinkierowe – cechy i zastosowanie

Elewacja domu jest szalenie istotna z co najmniej 2 pobudek. Przede wszystkim – chroni konstrukcję budynku przez deszczem, wiatrem i ekstremalnymi temperaturami. Po drugie natomiast znacząco wpływa na to, jak będzie się prezentował dom, nadając mu własnego charakteru. Jest to jeden z najlepszych powodów, by wybór materiału na elewację odpowiednio przeanalizować by wybrać najlepszą opcję. W szczególności godna uwagi jest elewacja z płytki klinkierowej. Dlaczego opłaca się na nią zdecydować?

Cechy klinkierowej płytki elewacyjnej

Okładzina klinkierowa lub płytki elewacyjne klinkierowe jako materiał elewacyjny wyróżniają się przede wszystkim doskonałymi właściwościami izolacyjnymi, podnosząc komfort mieszkania zarówno zimą, jak i latem. Kolejna zaleta płytki klinkierowej to duża odporność na wiatr, mróz czy promieniowanie słoneczne, dzięki czemu wykonana z niej elewacja wytrzyma dziesięciolecia nawet w najtrudniejszych warunkach. Warto pamiętać również o tym, że klinkierowe płytki zewnętrzne doskonale się prezentują, a różnorodność oferowanych w sklepach wzorów pozwala dobrać odpowiedni model do nowoczesnych i wiekowych budynków. To dlatego płytki elewacyjne klinkierowe są często wykorzystywane we współczesnym budownictwie.

Płytka elewacyjna klinkierowa – rodzaje

W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje okładzin elewacyjnych zewnętrznych – wyrabiane maszynowo oraz ręcznie. Poza tym elewacje klinkierowe dzielą się na te wytwarzane z okładziny i z cegieł. Płytki z cegły mają klasyczny wygląd, dzięki czemu doskonale sprawdzają się w starych domach lub tych, które są na nich wzorowane. Płytki z okładziny, dzięki prostemu, minimalistycznemu wyglądowi, stosuje się zwykle w nowoczesnych budynkach.