Rzeźby i figury z brązu – postaw w domu, ogrodzie lub na patio

Rzeźba to jedna z najstarszych metod artystycznego wyrazu. Pierwsze dzieła zaistniały już wiele tysięcy lat temu i nadal są obecne w różnych sferach naszego życia. Spotykamy je z reguły tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w galeriach, w muzeach i w świątyniach, ale także w miejscach ogólnodostępnych: w budynkach firm, na rynkach i ulicach, a nawet w centrach handlowych. Powszechność rzeźb w naszym życiu jest na tyle znaczna, iż nie całkiem orientujemy się, że dzieła tworzone dłońmi rzeźbiarzy napotykamy praktycznie codziennie. W tym artykule przytoczymy kilka przykładów potwierdzających wspomniane wyżej słowa.

Odlewy artystyczne w miejscach użyteczności publicznej

Prace rzeźbiarzy, także jeśli przedstawiają wysokie atuty estetyczne oraz artystyczne, często są przez publiczność traktowane jako norma – w przestrzeni miejskiej (choć nie tylko) są bowiem spotykane wręcz na każdym kroku. Liczne pomniki, jak również rzeźby stawiane na ulicach, w przydomowych ogrodach czy na zieleńcach, widoczne są wszak w zdecydowanej większości krajowych miejscowości. Poza tym nierzadko można je zobaczyć także w wielu budowlach. Są ozdobą na przykład w biurach, szkołach czy pozostałych gmachach użyteczności publicznej

Odlewy artystyczne. Kiedy się je zamawia?

Podane powyżej przykłady to najczęściej potężne, nieruchome prace. Ale stanowi to mniejszą część wszelkich rzeźb spotykanych w naszym codziennym życiu. Zdecydowana większość z nich to jednak nieduże dzieła, zamówione z myślą o prywatnym użytku – to m.in. nagrody na laureatów konkursów, popiersia na zamówienie czy statuetki. Inicjatorzy wszelkiego rodzaju zawodów sportowych albo eventów nie mają z tym trudności, bo nabycie rzeźby na zamówienie (figur z brązu czy innych stopów) nie jest znacznym wydatkiem, a ich stworzenie wystarczy po prostu polecić profesjonalnemu artyście.