Wszystko co warto wiedzieć o roletach wewnętrznych

Odmiennie od mieszkańców Skandynawii, Polacy przyzwyczajeni są do zasłaniania okien. Tak dbamy o naszą prywatność, ale również pozwala to decydować o ilości światła wpadających do mieszkania. Najczęściej do zakrywania okien korzystamy z zasłon i firanek, jednak w ostatnich kilkunastu latach często decydujemy się na wyposażenie okien w rolety wewnętrzne.

Jakie rolety wewnętrzne znajdziemy w sklepach internetowych?

W sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziemy szeroki wybór różnych typów rolet: zaciemniających, rzymskich, ściennych lub okiennych. W wielu z nich kupimy także wszystkie potrzebne dodatki, czyli wsporniki sufitowe i ścienne, karnisze metalowe, rozety oraz kółka z żabkami. W jednym sklepie będziemy w stanie dobrać cały zestaw niezbędny do instalacji rolet. A to, jakie rolety wybierzemy, będzie zależne od naszych potrzeb. Miejmy jednak na uwadze, żeby robić zakupy z głową. Przykładowo, rolety rzymskie ładnie prezentują się na niedużych oknach, ale nie nadają się dla alergików. Na roletach rzymskich łatwo zbiera się kurz, ponieważ produkowane są one z tkanin firanowych i zasłonowych.

Rolety dzień-noc – ilość światła pod kontrolą

Do regulacji dopływu światła do mieszkania służą rolety dzień i noc. Sprawdzą się praktycznie we wszystkich pomieszczeniach: w biurze, pokoju dziecięcym, salonie, a nawet w łazience. Te rolety posiadają naprzemienny splot pasów zaciemniający i transparentnych. Dzięki wielu możliwościom ich ułożenia względem siebie pozwala na regulację natężenia światła, które będzie przez nie przechodzić. Co ważne, regulacja odbywa się bez konieczności opuszczania i podnoszenia rolet! Z kolei rozpowszechnione rolety zaciemniające dają pełne zaciemnienie pokoju, ponieważ zrobione są z tworzywa nieprzepuszczającego światła. Rolety zaciemniające przydadzą się szczególnie w sypialni.

Rolety na wymiar – na co zwracać uwagę

Nasze okna nie zawsze muszą mieć standardowe rozmiary i okazać się może, że rolety w rozmiarach proponowanych przez producenta nie będą do nich pasować. W takim przypadku pozostaje nam wykonać rolety na zamówienie. Pamiętajmy jednak o tym, by właściwie zmierzyć rozmiar okien, gdyż źle dobrane rolety nie spełnią swojej funkcji, do tego będą mało estetyczne. Jeśli więc nie mamy doświadczenia lub nie wiemy jak obliczyć wymiary rolet, zlećmy to fachowcom.