Biopsja fuzyjna prostaty – co warto wiedzieć o zabiegu?

Wejdź na https://www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/, aby odnaleźć informacje o biopsji gruczołu krokowego.

Prostata, czyli gruczoł sterczowy, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem postaci oraz rozmiaru do orzecha włoskiego. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada głównie za produkcję płynu, w którym przenoszone jest nasienie. Problemy z prostatą rozpoczynają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, w związku z tym tak kluczowe jest jej cykliczne badanie. Daje to możliwość rozpoznania przerostu czy też zapalenia tego gruczołu, jak również wczesnego wykrycia niebezpiecznych zmian nowotworowych. Należy podkreślić, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, na który chorują mężczyźni, więc nie można lekceważyć groźby jego potencjalnego powstania.

Problemy oddawaniem moczu i wzwodem – niepokojące symptomy

Mężczyźni, którzy skończyli 45 rok życia powinni regularnie pojawiać się w gabinecie urologicznym, zwłaszcza jeżeli spostrzegli niepokojące objawy związane z oddawaniem moczu, takie jak ból w trakcie mikcji, wzrost jej częstotliwości, problemy ze wzwodem i ejakulacją, problemy w rozpoczęciu albo zatrzymaniu oddawania moczu, a także przerywany strumień czy krew w moczu. Jeżeli po badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby podejrzewać możliwość rozwoju raka, lekarz zaleci badanie PSA polegające na badaniu krwi pod kątem poziomu antygenu sterczowego. Znaczny poziom PSA we krwi świadczy o dużym niebezpieczeństwie rozwoju raka. Aby jednakże mieć bezdyskusyjną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji prostaty.

Biopsja prostaty – przeciwwskazania oraz przebieg

Biopsja fuzyjna to metoda biopsji gruczoły sterczowego, prowadzona w szpitalnych warunkach, która dzięki użyciu równolegle wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego i obrazu USG, pozwala na pobranie wycinków tkanki o wiele dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie podczas zabiegu używa się jedynie obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty jest stosunkowo krótkim zabiegiem trwającym z reguły około 30 minut. Dodatkowo pacjent pozostaje także po zabiegu kwadrans bądź dwa na oddziale, tym samym pełna procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, stąd mimo że igłę biopsyjną wprowadza się przez krocze przezskórnie, jest ona praktycznie bezbolesna. W następnej kolejności patomorfolog sprawdza uzyskane wycinki gruczołu i bada czy są w nich widoczne zmiany rakowate.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To m.in. uczulenie na niektóre leki, wszczepione zastawki serca czy zaburzenia krzepliwości krwi. Stąd też zanim zapadnie decyzja o zabiegu trzeba jak najdokładniej udzielić urologowi odpowiedzi na wszystkie pytania wywiadu medycznego.

Adres:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]