Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Nie wszystkie schorzenia zębów i dziąseł mogą być uleczone w trakcie standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie metody terapii okazują się bezskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o rozpoczęciu leczenia z zastosowaniem technik chirurgii stomatologicznej. Chociaż ta nazwa dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które powodują, iż nawet najbardziej skomplikowane zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Jakie zabiegi wykona dentysta chirurg?

Do zabiegów najczęściej prowadzonych przez chirurga dentystę należą ekstrakcje zębów oraz usunięcie ich fragmentów (na przykład wierzchołków korzeni lub całych korzeni). Te zabiegi wykonuje się, jeśli stan zębów jest zły – zazwyczaj na skutek postępującej próchnicy lub często powracających stanów zapalnych. Chirurg dentysta zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, a także zabiegami mającymi na celu rekonstrukcję poszczególnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do założenia protezy.

Chirurg dentystyczny zadba o skuteczne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu wiązały się z odczuwaniem przez pacjenta bólu. Obecnie jakkolwiek dostępne są środki, kompletnie eliminujące niemiłe doznania. Ponadto pacjenci, którzy panicznie boją się zabiegów dentystycznych, mogą skorzystać z pomocniczych leków uspokajających, a nawet zdecydować się na zabieg wykonany w stanie pełnej narkozy.