Co warto wiedzieć o botoksie?

Jeżeli interesujesz się botoksem w Kielcach, koniecznie zajrzyj w to miejsce.

Botulinotoksyna, w mowie potocznej zwana po prostu botoksem, to substancja na bazie białka wytwarzana przez jeden z rodzajów bakterii z grupy anaerobów, która ze względu na swoje właściwości używana jest w medycynie, zwłaszcza estetycznej. Jak wobec tego stosuje się tę neurotokstynę i czy jest to bezpieczne?

Botoks – wykorzystywany w leczeniu niekontrolowanego zgrzytania zębami i nadpotliwości

Botulinotoksyna to jedna z silniejszych poznanych egzotoksyn, której oddziaływanie polega na blokowaniu impulsów wysyłanych pomiędzy tkanką mięśniową i komórkami nerwowymi. To z tej przyczyny jego spożycie (np. wraz z nieświeżą żywnością) bywa śmiertelnie niebezpieczne, gdyż w ekstremalnych kazusach kończy się niewydolnością oddechową. Niemniej jednak ten właśnie efekt rozluźnienia mięśni, do którego prowadzi botoks, medycy od pół wieku stosują do leczenia schorzeń, w których występuje nadmierne napięcie mięśniowe, między innymi przy schorzeniach powodujących nerwowe kurcze, trudnych przypadkach zeza oraz kurczu wpustu żołądka. Botox szeroko wykorzystuje się również w leczeniu bruksizmu, to znaczy kompulsywnego tarcia zębami, bo wstrzyknięcie tej neurotoksyny w odpowiednie miejsca likwiduje napięcie mięśni żuchwy, a w konsekwencji zapobiega uszkodzeniom szkliwa i starciu koron zębowych. Botulinotoksyna pomaga też ludziom cierpiącym na nadpotliwość – zaaplikowana w miejsca, gdzie organizm produkuje nadmierne ilości potu, powstrzymuje jego wydzielanie się nawet do pół roku.

Botoks – odpowiedź na intensywny łojotok skóry na czole

Przeciętny Polak najczęściej botoks asocjuje jednakże z zabiegami medycyny estetycznej. I owszem, toksyna ta jest tu używana w dość szeroko. Wykorzystuje się ją w zabiegach mających na celu eliminację zmarszczek. Wstrzyknięcie botoksu to zabieg szybki oraz bezbolesny. Preparat botulinotoksyny wyrównuje skórę i rozluźnia mięśnie przyczyniające się do tworzenia się bruzd. To dlatego na ogół wykorzystuje się go do usuwania tzw. “zmarszczki gniewu czy zmarszczek mimicznych widocznych w pobliżu oczu. Za pomocą botulinotoksyny można także zminimalizować intensywną potliwość skóry na czole.

Adres:
“Re vitae” Centrum Medycyny Estetycznej i Chirurgii Plastycznej
ul. Wojska Polskiego 60
25-389 Kielce

Mob.: +48 664-029-922
E-mail: [email protected]