Gęste piersi a diagnostyka raka – technologia w służbie kobiet

Gęste piersi. Uzyskaj więcej informacji

Rak gruczołu piersiowego jest chorobą, którą każdego roku wykrywa się sumarycznie u przeszło miliona kobiet we wszystkich zakątkach świata. W znacznym procencie kazusów ten złośliwy nowotwór identyfikowany jest zbyt późno, co znacznie potęguje groźbę przerzutów na kolejne organy (m.in. płuca bądź układ kostnyczy wątrobę), jak również zgonu. Pomimo, iż od dekad prowadzone są liczne kampanie mające na celu komunikowanie o potrzebie regularnych badań umożliwiających wczesne diagnozowanie raka piersi, nadal z powodu tego nowotworu umiera rocznie setki tysięcy osób, w tym również mężczyzn.

Gęste piersi a problemy z wczesnym diagnozowaniem raka piersi

Gęste piersi są jednym z powodów trudności z diagnostyką nowotworu piersi na początkowym etapie. Cechują się one tym, że gruczoły mleczne dominują w nich nad tkanką tłuszczową. Ujawnienie guzków w gęstych piersiach jest o wiele bardziej skomplikowane – zmiany w tkance nie są dostrzegalne, bowiem zarówno gruczoły, jak i guzzmiany nowotworowe, oznaczone są na rezultatach badań mammograficznych białą barwą. Zmiany ciężko również wyczuć w podczas badania dotykiem. Statystyki są więc nieubłagane – kobiety posiadające gęste piersi są kilkukrotnie bardziej zagrożone rozwojem raka piersi, a sam guz nowotworowy wykrywany jest u nich w szeregu przypadków w późnym stadium rozwoju, co poważnie redukuje szanse efektywnego leczenia.

Urządzenie diagnostyczne AILIS przyczyni się do tańszego oraz szybszego diagnozowania raka piersi

AILIS – polski start-up technologiczno-medyczny – opracował urządzenie wykrywające zmiany rakowate – nawet te niewielkie – u kobiet z gęstymi piersiami. System monitorowania piersi użyty w urządzeniu AILIS bazuje na technologii PDI, czyli Parametric Dynamic Imaging (Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne). Dzięki obrazowaniu układu naczyń krwionośnych i przedwczesnemu rozpoznaniu procesu tworzenia się naczyń włosowatych, dysponuje ona ogromnym potencjałem wczesnego diagnozowania raka piersi. Badanie z zastosowaniem tego aparatu trwa jedynie 4 minuty i przebiega bezdotykowo, bez obecności osób postronnych, co zapewnia kobietom pełny komfort. W metodzie wypracowanej przez AILIS rezultaty badania analizuje AI. Lekarz r bada tylko przypadki, gdzie diagnoza wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu. Wprowadzenie do sprzedaży systemu zaprojektowanego przez start-up AILIS w niedalekiej przyszłości przyczyni się do szybszego oraz tańszego diagnozowania raka piersi.

Adres:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków