Kwas hialuronowy w kosmetologii i innych dziedzinach medycyny

Kwas hialuronowy – na przekór swojej nazwie – jest biopolimerem, który występuje w różnych tkankach organizmów żywych, np. w ciałku szklistym gałki ocznej. Jednakże najwięcej można go znaleźć w tkance skórnej. Pobudza on wytwarzanie kolagenu, a przy tym posiada również właściwość wiązania obfitych ilości tlenku wodoru, innymi słowy wody, i to właśnie między innymi za jego sprawą skóra jest jędrna. Wraz z upływem lat kondensacja kwasu hialuronowego pomału się obniża, przez co skóra staje się wiotka. Tak tworzą się zmarszczki, będące naturalnym następstwem nieuniknionego zjawiska, jakim jest starzenie się organizmu.

Kwas hialuronowy – nie tylko zabiegi medycyny estetycznej

Choć wstrzykiwanie kwasu hialuronowego kojarzy się przede wszystkim z zabiegami wypełniania zmarszczek, ten organiczny związek chemiczny używany jest w zdecydowanie szerszym zakresie. Korzysta się z niego m.in. w reumatologii do leczenia przeróżnego typu chorób zwyrodnieniowych stawów oraz w proktologii do wspomagania procesów gojenia. W medycynie estetycznej z kolei kwas hialuronowy wykorzystuje się w zabiegach, których celem jest wygładzenie zmarszczek, uniesienie brwi, korekta kształtu nosa, modelowanie okolic ust, podbródka i brody, usunięcie cieni pod oczami czy zaakcentowanie kości policzkowych. Oprócz zabiegów na twarz, kwas hialuronowy wykorzystuje się też na dłonie oraz na włosy (wzmacnianie cebulek włosów).

Jak wygląda wstrzykiwanie kwasu hialuronowego?

Kwas hialuronowy jest związkiem organicznym, stąd ewentualne podrażnienia bądź reakcje alergiczne po zabiegu przytrafiają się okazjonalnie, jednak nie są wykluczone. Przed decyzją o zabiegu specjalista odbywa z pacjentem konsultację, w trakcie której sprawdza, czy nie ma przeciwwskazań do przystąpienia do procedury ostrzykiwania kwasem hialuronowym, takich jak między innymi ciąża, trwające choroby nowotworowe, opryszczka bądź stany zapalne skóry, a także możliwa alergia na ten biopolimer.

Ostrzykiwania kwasem hialuronowym realizuje się z użyciem mikrokaniuli, która dzięki obłej końcówce nie przecina tkanek jak zwyczajna igła. W zależności od wielkości obszaru ostrzykiwanej części twarzy, zabieg ten trwa zwykle od 0,5 do 1,5 godziny. Po zabiegu na skórze mogą pojawiać się obrzęki, które utrzymują się dwa, trzy dni. Warto zaznaczyć, iż efekty, jakie przynoszą zastrzyki kwasem hialuronowym nie są wieczne, gdyż związek ten podlega sukcesywnemu procesowi metabolizmu przez organizm.