Leczenie kanałowe – jak dziś przebiega?

Leczenie kanałowe dla większości czytelników nie jest miłym zagadnieniem. Dziś natomiast, stosując innowacyjne sprzęty i – przede wszystkim – skuteczne leki znieczulające, stomatolodzy mogą zagwarantować pacjentom, że leczenie okaże się w 100% komfortowe. Leczenie kanałowe jest niezbędne za każdym razem, jeżeli pojawi się zapalenie miazgi zęba oraz tkanek okołowierzchołkowych. Polega na użyciu supercienkich narzędzi, przez co stomatolog może dostać się do głęboko zlokalizowanych tkanek uzębienia. Warto przy tym wiedzieć, iż w leczeniu kanałowym korzysta się także z innych, nierzadko bardzo zaawansowanych technicznie narzędzi. Jakich?

Którymi narzędziami przeprowadza się leczenie kanałowe?

Oprócz narzędzi ręcznych, w nowoczesnym leczeniu kanałowym bardzo ważne są mikroskopy operacyjne, które obraz z wnętrza zęba transmitują do ekranu przed oczami lekarza, ograniczając prawie całkowicie ryzyko wszelkiego typu pomyłek. W leczeniu kanałowym kluczowe jest także mierzenie długości kanałów. Wypracowanie sporej precyzji ułatwiają specjalne maszyny cyfrowe – endometry. Poza tym stomatolodzy stosują też specjalne narzędzia, które umożliwiają maszynowe opracowanie kanałów, a przez to zdecydowane skrócenie kuracji i poprawienie komfortu pacjenta.

Leczenie kanałowe – kiedy refundowane?

Decydując się na leczenie kanałowe warto pamiętać, że nie we wszystkich sytuacjach będzie ono refundowane przez fundusz zdrowia. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z najwyżej trzema kanałami zapewnione jest pacjentom niepełnoletnim. Pozostali nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów przednich – siekaczy i kłów. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie zaś w pełni płatne. Jeżeli jest ono potrzebne, dobrze udać się do stomatologa posługującego się odpowiednimi akcesoriami oraz wcześniej sprawdzić, co o leczeniu u niego dotychczasowi klienci mówią w sieci.