Leczenie stożka rogówki – jak przebiega zabieg?

Szukasz szczegółowych informacji dotyczących leczenia stożka rogówki? Zajrzyj na https://voigtklinikaoka.pl/uslugi/stozek-rogowki/

Keratoconus, zwany inaczej stożkiem rogówki, to dolegliwość, która bardzo utrudnia codzienne funkcjonowanie – obniża jakość widzenia, a jednocześnie może być przyczyną innych chorób oczu. Dzisiejsze kliniki okulistyczne dysponują wiedzą pozwalającą zaradzić tym problemom. Jak zatem powinna przebiegać korekta stożka rogówki?

Korekta stożka rogówki – skąd bierze się to schorzenie?

Rogówka to transparentny element oka, który silnie koncentruje promienie światła. Mieści się przed tęczówką i posiada mnóstwo receptorów bólowych, jest jednakże ukrwiona w niewielkim stopniu. Mniej więcej w trzecim dziesięcioleciu życia może ulec deformacji polegającej na ścieńczeniu i uwypukleniu w centralnej części. Jest to skutkiem nadwątlenia tkanki, która prawdopodobnie staje się podatna na oddziaływanie wolnych rodników. Stożek rogówki wywołuje miopię i miopię, przez co pacjent widzi kategorycznie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie światła. Chorzy uskarżają się również na pieczenie oczu, niekiedy występuje też widzenie podwójne. Stożek rogówki nieraz współistnieje z pozostałymi schorzeniami oczu, np. zapaleniem spojówek wywołanym alergią. Szczęśliwie współcześnie możliwe jest efektywne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie wada jest adiustowana za pomocą szkieł korekcyjnych albo soczewek kontaktowych, po pewnym czasie jednakże konieczne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Korekcja stożka rogówki – stosowane zabiegi

Korekcję stożka rogówki wykonuje się za pomocą rozmaitych zabiegów medycznych. Aktualnie najefektywniejszą metodą na podniesienie ostrości widzenia jest cross linking i wszczepienie pierścieni śródrogówkowych. Współczesne kliniki okulistyczne specjalizują się również w korekcji stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. metodę Topoguided. Bardzo dobre efekty zapewniają procedury korzystające z technologii mapowania rogówki, dzięki czemu można uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na niwelowanie astygmatyzmu czy też krótkowzroczności przy pomocy soczewek kontaktowych. Chorzy mogą również po kilku miesiącach zapisać się na zabieg z użyciem lasera, który całkiem likwiduje wadę wzroku.

Adres:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]