Niecodzienne połączenia w kuchni – o food pairingu

Zainteresowany food pairing? Kliknij tutaj.

Wprawdzie jesteśmy przyzwyczajeni do tradycyjnych połączeń smakowych, nie oznacza to, że zestawianie ze sobą produktów, które na pozór zupełnie do siebie nie pasują, nie może dać zaskakujących i, co najistotniejsze, pysznych rezultatów. Odkrywamy to raz za razem. Duży wpływ na nasz zmysł smaku miało z pewnością otworzenie się na inne tradycje kulinarne oraz możliwość zakupu nieznanych przedtem w naszym kraju artykułów. Dzięki temu chociażby zestawienie egzotycznych owoców z mięsem rzadko już szokuje. Ci, którzy zagustowali w tych niebanalnych fuzjach aromatów często rozpoczynają swoje próby i samodzielnie poszukują coraz to bardziej nietuzinkowych kombinacji. Aby te aczkolwiek przyniosły pozytywne wyniki, wypada wcześniej zaopatrzyć się w odpowiednią wiedzę.

Food pairing – odkrywaj nowe smaki

Jeżeli chcemy, by nasze kulinarne eksploracje faktycznie stały się powodem uniesień i pozwalały odkryć nowe smakowe przyjemności, trzeba postępować zgodnie z regułami przyjętymi w współczesnej sztuce kulinarnej. Te, w rzeczy samej, są tylko wytycznymi, o których nie wolno zapominać, żeby smaki mieszają się w zgodną, ale nieprzeciętną całość. Dobrze zrobimy, jeśli nauczymy się food pairingu. Tą nazwą określa się sztukę zestawiania ze sobą smaków, które w powszechnym przeświadczeniu uważane są za zupełnie ze sobą niewspółgrające. Wszystkie reguły food pairingu są jednak wnikliwie przemyślane, a u ich podstaw leży szczegółowa wiedza z obszaru biochemii, dotyczącą głównie obecności poszczególnych składników w stosowanych produktach. Food pairing traktuje nie tylko o jedzeniu, lecz także o napojach (w tym alkoholowych).

Food pairing szkolenie tylko z profesjonalnym szefem kuchni

Food pairing wymaga bujnej fantazji oraz wyczucia, jednakże to nie one okazują się najistotniejsze. W większym stopniu jest istotna znajomość zawartości konkretnych substancji w komponentach potraw, jak również tego, jak łączą się one z innymi składnikami. Zatem dobrym pomysłem będzie udział w warsztatach z food pairingu prowadzonych przez doświadczonego szefa kuchni – tym bardziej, że przekazanie niezbędnej wiedzy trwa nie więcej niż kilkanaście godzin.

Adres:
Warsztat Qulinarny
ul. Okulickiego 51 lokal 282
31-637 Kraków

Mob.: +48 662 311 637, +48 507 771 680
E-mail: [email protected]